Skrýt nabídku

Ornitologové a vodohospodáři vyzývají veřejnost k měření průhlednosti vody v rybnících

18. 4. 2016

Praha, 15. duben 2016. Od poloviny dubna přilétají na svá hnízdiště potápky černokrké. Dramatický pokles jejich početnosti dávají ornitologové do souvislosti s nízkou kvalitou vody. Rybníky v ČR jsou znečištěné fosforem a zatížené vysokou kapří obsádkou. Potápky v zakalené vodě nakonec nemohou najít dostatek potravy pro svá mláďata. Potápka černokrká se proto stala symbolem úsilí o zlepšení kvality vody. Ornitologové a vodohospodáři i letos vyzývají veřejnost, aby se zapojila do měření průhlednosti rybníků na voda.birds.cz.

Unikátní akce na ochranu přírody se letos rozebíhá podruhé. „Nechte šikovné děti vyrobit Secciho desku a o víkendu se s nimi vydejte na výlet k rybníkům,“ vyzývá pro konkrétní čin na ochranu vod Daniel Fiala, hydrobiolog z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka a dodává: „Změřit průhlednost vody v rybníce trvá chvilku, stačí na hrázi rybníka do vody ponořit černobílý kruh na provázku.“ Secchiho desku, toto stařičké a jednoduché zařízení zvládne doma vyrobit každý. Zjištěné údaje se ukládají na webu České společnosti ornitologické voda.birds.cz, kde najdete rady, tipy i loňské výsledky.

V roce 2014 se podařilo najít pouze 50 hnízd potápky černokrké. V polovině 20. století přitom u nás hnízdily běžně v koloniích i o stovkách párů. Dramatický pokles souvisí se zhoršující se kvalitou vody, vysokými obsádkami kapra a úbytkem břehových porostů. Potápky přilétají do ČR od poloviny dubna. Vhodné hnízdiště si vyhledávají mj. podle průhlednosti vody. S rostoucí teplotou se ale znečištěné rybníky zakalí a koncem června už nemohou pro vylíhlá mláďata najít dostatek potravy. Potápka černokrká byla proto vybrána jako symbol celostátní akce „Měření průhlednosti vody v rybnících“. Cílem projektu je přispět k ochraně všech živočichů a rostlin vázaných na mizející mokřady.

Fosfor je klíčovou živinou pro život. V každém rybníku může být jen tolik zelených sinic, či řas, kolik je ve vodě fosforu. Ten se dostává do rybníků zejména s odpadními vodami z měst a obcí (prací a mycí prostředky a exkrementy), hnojením rybníků při chovu kaprů a erozí orné půdy. Vysoký přísun živin do vody, má neblahé důsledky. Intenzivní zákal řas, toxické sinice, nedostatek kyslíku díky rozkladu biomasy a úhyn ryb. Nejhorší kvalita vody bývá na konci léta. Snahou organizátorů je zmapovat stav co nejvíce z 20.000 našich rybníků.

Jak se zapojit?

„V loňském roce jsme zjistili několik skupin pozorovatelů,“ vysvětluje Katarína Slabeyová, hlavní organizátor z České společnosti ornitologické. „Nahodilci“ si udělají jeden dva výlety k pár rybníkům. „Vytrvalci“ při pravidelných cestách navštěvují blízký rybník. „Tuláci“ křižují regionem a moc se nevracejí. Je vhodné měřit průhlednost na vybraném rybníku alespoň ve třech termínech: v polovině dubna, v polovině června a na přelomu srpna a září. První dva termíny jsou kritickým obdobím pro potápku a třetí je nejjistější pro odhad fosforu ve vodě. „Ale každý údaj se počítá!“ povzbuzuje Slabeyová. Organizátoři budou potěšeni každým záznamem, zejména uvítají měření na dosud nenavštívených rybnících.

Akci „Měření průhlednosti vody v rybnících“ organizuje Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Výzkumným ústavem vodohospodářským T. G. Masaryka, v.v.i., Českou limnologickou společností a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.

Kontakt

 • Katarína Slabeyová
 • ČSO, ochrana mokřadů
 • Mobil: +420 777 330 710
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Daniel Fiala
 • VÚV T.G.M, v.v.i., hydrobiolog
 • Telefon: +420 220 197 348
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 • Martin Černý
 • PřF UK, Katedra ekologie, hydrobiolog
 • Telefon: +420 221 951 807
 • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

2016 04 18 male nulova pruhlednost pri vodnim kvetu sinic ilustracni foto d fiala vuv tgm vvi2016 04 18 male sinicovy kvet a intenzivni zapach smutny konec nekterych rybniku ilustracni foto d fiala vuv tgm vvi2016 04 18 male mereni secchiho deskou ilustracni foto p rosendorf vuv tgm vvi

Soubory ke stažení:

ilustrační foto © VÚV T.G.M., v.v.i.

měření Secchiho deskou - ilustrační foto P. Rosendorf VÚV TGM v.v.i. (2,7 MB, Obrázek Jpeg)

nulová průhlednost při vodním květu sinic - ilustrační foto D. Fiala VÚV TGM v.v.i. (1,6 MB, Obrázek Jpeg)

sinicový květ a intenzivní zápach - smutný konec některých rybníků - ilustrační foto D. Fiala VÚV TGM v.v.i. (1,8 MB, Obrázek Jpeg)