Skrýt nabídku

Odbor ochrany vod a informatiky

  • Vedoucí odboru: Mgr. Aleš Zbořil
  • Telefon: +420 220 197 400
  • Mobilní telefon: +420 602 103 278
  • E–mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zaměření odboru má z větší části charakter trvalých či dlouhodobých činností pro podporu výkonu státní správy. Odbor zajišťuje vývoj a provoz Hydroekologického informačního systému VÚV (HEIS VÚV) jako součásti Jednotného informačního systému životního prostředí (JISŽP). Současně zajišťuje komplexní GIS řešení především na platformě ESRI včetně mapových portálů a kartografických výstupů a spravuje Digitální bázi vodohospodářských dat (DIBAVOD) jako tematickou nadstavbu ZABAGED®.

Tištěná prezentace odboru (0,24 MB, Adobe Acrobat dokument)

Činnost odboru

Činnost odboru

Odbor se zabývá uplatněním výsledků výzkumu ochrany jakosti vod v podkladech pro státní správu a řeší problematické otázky výkonu státní správy ve výzkumu.

Dále poskytuje odbornou podporu řešení odborných úkolů ústavu z hlediska informatiky, a to včetně vývoje informačních a technických nástrojů (software) a bilančních, predikčních a hodnoticích systémů.

Mezi další činnosti patří zpracování Souhrnné vodní bilance pro hlavní povodí České republiky podle vyhlášky č. 431/2001 Sb., o obsahu vodní bilance, způsobu jejího sestavení a o údajích pro vodní bilanci, a také shromažďování, analýza a publikování vybraných souhrnných informací o vodách.

Pracovníci odboru rovněž pořádají školení v oblasti využívání geografických informačních systémů.