Centrum environmentálního výzkumu: Odpadové a oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost – odpadní vody

Projekt je řešen v letech 2021–2026, poskytovatelem podpory je Technologická agentura České republiky, v rámci Programu Prostředí pro život. Centrum tvořené konsorciem osmi výzkumných organizací a univerzit je zaměřeno na provádění výzkumu v tematických oblastech souvisejících s přechodem České republiky z lineárního na cirkulární hospodářský model. Tento přechod vyžaduje výzkum v nových, dosud neřešených oblastech, jakými jsou například materiálové toky surovin, inovativní technologie zaměřené na minimalizaci použití primárních surovin ve výrobě, maximální materiálovou využitelnost a využívání odpadů, vedlejších produktů a meziproduktů, ekodesign produktů, sledování a vyhodnocování nejen environmentálních, ale také sociálně–ekonomických procesů. V oblasti odpadních vod a kalů je projekt zaměřen na problematiku znečištění vodního prostředí léčivými látkami, jejich rezidui, metabolity a případně dalšími rizikovými látkami a na riziko mikrobiálního zatížení povrchových vod odpadními vodami z ČOV. Součástí řešení je i výzkum možností snížení vnosu léčivých látek z koncentrovaných zdrojů do odpadních vod a likvidace koncentrovaných roztoků léčiv jiným způsobem.

Pozadí projektu

Problematika analýzy vývoje a potenciálu odpadového a oběhového hospodářství ČR v kontextu strategického směřování ČR, predikce dalšího rozvoje a stanovení priorit v souladu s hlavními politikami ČR a EU.

Cíle projektu

Cílem projektu je vybudování dlouhodobě pracující, odborné, interdisciplinární, výzkumné základny tvořené klíčovými výzkumnými organizacemi disponujícími expertízou a odbornou kapacitou pro provádění výzkumu v oblasti odpadového a oběhového hospodářství v širších souvislostech. V oblasti odpadních vod a kalů budou hledány procesy a postupy k minimalizaci kontaminace odpadních vod a kalů léčivými látkami z míst s jejich vyšším výskytem (hot-spots – domovy seniorů, léčebny dlouhodobě nemocných, nemocnice apod.) a jejich likvidace jiným způsobem než vypouštěním do komunálních odpadních vod, možnosti odstraňování léčivých látek z čištěných odpadních vod na ČOV.

Metodika projektu

Projektu se účastní deset institucí. Řešení projektu je postaveno na dvanácti pracovních balíčcích, za které odpovídají vybraní projektoví partneři. VÚV TGM, v. v. i. odpovídá za pracovní balíček 1C – Biologicky rozložitelné odpady a 2A Kontaminace vodního prostředí. V dalších balíčcích 1B-Nové druhy odpadů a technologií a 2.B Kontaminace horninového prostředí je VÚV TGM v pozici spoluřešitele.

Podrobnosti o projektu se dozvíte zde.